A sebészet igen széles spektrumot ölel fel az orvoslásban. Az általános sebészet tárgykörét leginkább a hasi kórképek képezik, beleértve a sérvektől a daganatokon át a sürgősségi kórképeket, gyulladásos és egyéb jóindulatú hasi eltéréseket. A fentieken túl a sebész foglalkozik bőr- és bőr alatti elváltozások eltávolításával, lágyrész eltérésekkel, emlőbetegségekkel, visszerekkel, gyulladásokkal. Ugyanakkor számos betegség megelőzésében, diagnosztizálásában, invazív vagy konzervatív terápiájában is nagy szerepet szerepe jut a sebészetnek .
Onkosebészet, azaz daganatsebészet a hasűri rosszindulatú elváltozások műtéti kezelésével foglalkozik. A hazánkban kiemelkedően magas arányban fordulnak elő tápcsatornai- és emésztőszervi tumorok ellátása adja ezen tevékenység gerincét, de az emlőtumorok és egyéb lágyrésztumorok sebészete is ide sorolható. Az ilyen indikációval végzett beavatkozok minden esetben gondos tervezést igényelnek. elengedhetetlen a képi diagnosztikai leletek pontos elemzése. Klinikánkon lehetőség van komplex daganatsebészeti konzultációra, műtéti tervezésre, bizonyos esetekben azok kivitelezésére is.
Annak érdekében, hogy a sebész szakorvos eldönthesse, hogy melyik az Önnek legmegfelelőbb kezelési módszert, először alaposan és pontosan elemeznie kell az adott kórképet és természetesen a pácienst is. Részletes kikérdezés során felfedjük a tünetek, panaszok mibenlétét, melyet a hozott leletek (labor, szövettan, képalkotó leletek, endoscopos leírások stb.) elemzése követ. A fizikális vizsgálat a sebészeti konzultáció elengedhetetlen része, melyet szükség esetén eszközös (pl. anoscopos) vizsgálattal egészítünk ki. A sebész az előbb felsorolt információk birtokában tud pontosan diagnosztizálni, és annak megfelelően ismerteti a terápiás lehetőségeket, majd tesz kezelési javalatot a páciens preferenciáit is figyelembe véve. A sebészeti betegségek és sérülések ultrahangdiagnosztikája lehetővé teszi a szükséges beavatkozás célzott előkészítését. A módszert például gyakran alkalmazzák a hasi szervek, például a máj, a lép és a vesék betegségei esetén. Szükség esetén a diagnózis részeként a szakorvos további képalkotó eljárásokat, például CT-t, MRI-t vagy mammográfiát is alkalmazhat.
Mielőtt a sebész elvégezné a műtétet, tájékoztatja a pácienseket a közelgő teendőkről, a kezelés céljáról és menetéről, valamint a műtét lehetséges komplikációiról. Magánkórházunkban a leggyakoribb sebészeti beavatkozások a következők:
A Szent Magdolna Magánkórházban a hasi műtétet túlnyomó részét laparoszkóppal, úgynevezett minimál invazív technikával végezzük. Ez a technika számos megkérdőjelezhetetlen előnyt nyújt a pácienseinknek. Nevéből is fakadóan kevéssé invazív, azaz a műtét során olyan technikát alkalmazunk, amellyel korlátozódnak a bemetszések és vágások, megmagyarázva ezzel a módszer másik nevét: kulcslyuk sebészet. Ez nem csupán jelentős esztétikai előnyt jelent betegeinken, hanem lehetővé teszi a sebész számára, hogy a műtétet nagy metszések és izomátvágás nélkül végezze el. Így gyorsabb rehabilitáció és kevesebb fájdalom vérható a műtét után.
Nem minden sebészeti kórkép és betegség igényel műtétet, illetve bizonyos betegségek esetén javasolt várni a műtét ellátással, ezzel ideálisabb feltételeket teremtünk egy sikeres műtét elvégzéséhez. Személetes példa a konzervatív kezelésre a bélgyulladások esetén alkalmazott antibiotikus terápiája, melyet választott időben – már gyulladásmentes állapotban – követhet az operáció.