MI AZ ARANYÉR?
A végbél érzékeny ér- és ideghálózattal rendelkezik. A helyes végbélműködéshez, a széklet tartásához és ürítéséhez pótolhatatlan szerepe van az ott lévő érhálózatnak. Számos veleszületett állapot, illetve az élet során fellépő terhelés értágulatot okoz a végbél belső vagy külső erén, melyet aranyérnek hívunk.
Az igazi feladat az eredeti állapot megtartása (prevenciója) lenne, de a már kialakult betegség esetén az érpárna és a végbélnyálkahártya épségének kialakítása, a betegség megszüntetése a célunk.
Végbéltáji panaszok esetén nem csak aranyérbetegség lehet a háttérben. Okozhatja nyálkahártya gyulladás, fekélyesedés, a végbél jó- és rosszindulatú daganata is.
A belső aranyerek szakorvosi vizsgálat alkalmával könnyen igazolhatók, míg a külső aranyerek a végbélnyílásnál tapintható és látható csomóként jelennek meg.
A betegek panaszai között a leggyakoribb a vérzés. Az előesés (prolapsus) a székelési prés során alakul ki és társul egy kellemetlen nyomásérzéssel, fájdalommal. III.-IV. fokban az aranyér nem húzódik vissza, ennek hatására elégtelen lesz a keringés, mely további tünetekkel társul, mint váladékozás, nyálkahártya irritáció vagy thrombosis.
A tünetek rosszabbodhatnak a terhességek alatt, szülést követően, székrekedéses állapotban, jelentős testsúly ingadozás során (obesitas) illetve bizonyos munkahelyi körülmények miatt (tartós állás/ülés).
TÜNETEK
- vérzés
- fájdalom
- kitüremkedés
- előesés (prolapsus)
- viszketés
- váladékozás
- székelési nehezítettség
A tünetek felléphetnek egészen korai stádiumban is, de gyakoribb, hogy előrehaladottabb stádiumnál sem észlel a beteg panaszt, így későn fordul orvoshoz. A korai felismerés lehetővé teszi a fájdalommentes, kíméletes és ambuláns kezelést, míg a súlyosabb állapotot sokszor már csak műtéttel lehet gyógyítani. A tünetek kialakulásakor már a napi normális életvitel is zavaró lehet, befolyásolva az életminőséget.
A fenti tünetek más, súlyosabb betegségek tünetei is lehetnek, ezért meglétük esetén érdemes orvoshoz fordulni.
KEZELÉS
A kezelés stádiumtól függ. Korán felismert esetben kezelhető kórházi terápia nélkül, fájdalommentes, ambuláns körülmények között megfelelő technikai felszereltség birtokában. A proktológiai rendelés során célunk a panaszokkal érkező betegek legfrissebb szakmai elvek szerinti vizsgálata, a legkisebb megterhelést jelentő terápia felkínálása. De ha az állapot súlyosabb, akkor a megfelelő megoldás sokszor műtétet jelent. Itt is van lehetőség korszerű technikai megoldásra, mely fájdalommentes és gyors gyógyulással jár.
KONZERVATÍV KEZELÉS
A konzervatív terápia első lépései a diétás és életmódbeli változtatások (rostdús diéta, kellő folyadékbevitel, rendszeres testmozgás, testsúly optimalizálása, rendszeres székelési szokások kialakítása).
BARRON-FÉLE LIGATÚRA (GUMIGYŰRŰ KEZELÉS)
A beavatkozást bal oldalfekvő helyzetben végezzük végbéltükrön keresztül, egy speciális vákuumot használó ligator készülék segítségével. Feltárást követően megkeressük a kezelni kívánt aranyeres csomót és vákuum segítségével beszívjuk a ligator perselyébe, majd a képlet tövére egy gumigyűrű lekötést teszünk. Az eljárással elérjük, hogy megszűnik az aranyér vérellátása, ami a későbbiekben (1-2 nap) a képlet elsorvadásához, elhalásához és lelökődéséhez vezet. A kezelés egyik lépése sem igényel érzéstelenítést, mivel a végbélcsatorna ezen szakaszán fájdalomérző ideg már nincsen, így a beavatkozás fájdalommentes. Kezelést követően betegeink nyugodtan otthonukba távozhatnak.
MŰTÉT – LONGO
A prolapsussal járó, előrehaladott, III.-IV. fokú aranyerek sebészetében új fejezetet nyitott meg Antonio Longo, palermoi sebész 1993-ban, amikor bemutatta azt az új technikát, melyet most már több, mint 10 éve alkalmazunk a modern gyógyászatban. A műtéthez egy körkörös bélvarrógépet (PPH gép) használunk. Egy dupla titán kapocssor és körkörös penge segítségével a végbél csatornából egy nyálkahártya hengert metszünk ki (circularis mucosectomia) és egy varratsort hozunk létre a szövetek egyesítésére. Ezzel elérjük, hogy az előesés megszűnik, az aranyerek visszahúzódnak, javul a vénás kiáramlás, kiürülnek a véredények, a tápláló verőereket megszakítja, ezzel elsorvasztva a bennmaradt aranyereket. A műtét során az érző bőrterület nem érintett, illetve bőrsebzés nem történik, így a műtét utáni fájdalom minimális, a kórházi elbocsátás, illetve a munkaképesség visszanyerése rövid időn belül megtörténik. A műtétet általános vagy gerincvelői érzéstelenítésben végezzük, várható időtartama 20 perc.
HAGYOMÁNYOS MŰTÉT
A hagyományos műtéti megoldás mellett döntünk III.- IV. fokú aranyerek esetében, illetve a korábbiakban említett methodusok hatástalansága, tartós panaszok fennállása esetén.
Természetesen, ha lehet elkerüljük ezt a műtéttípust, mivel ez nyílt sebzéssel, és ezért fájdalommal jár. Ennél a műtéttípusnál a bőr és nyálkahártya bemetszést követően lepreparálj3uk az aranyereket a végbélzáró izomzatról, a tápláló eret lekötjük, és a sebet nyitva hagyjuk, hogy a későbbiekben sarjadjon magától.
Gyakori kérdések
1.FÁJDALMAS-E A VIZSGÁLAT?
A végbél vizsgálata ujjal és végbéltükörrel történik. A vizsgálat a páciensek nagy részénél teljesen fájdalmatlan és jól tolerálható. A vizsgálat fájdalmas lehet, ha a végbél gyulladt vagy ha a páciens túlzottan fél a vizsgálattól, ezért nagyon feszít, így a végbélzáró izom tónusa fokozott. Fájdalmat nem okozunk, ilyenkor nem erőltetjük a végbéltükrözést, mivel a diagnózis és a kezelési terv enélkül is felállítható.
2. HOGYAN KÉSZÜLJÜNK A VÉGBÉLVIZSGÁLATRA?
A végbél vizsgálata speciális előkészítést nem igényel. A páciens ehet illetve ihat közvetlenül a vizsgálat előtt, hashajtó alkalmazását nem javasoljuk. Beöntést sem otthon nem kérünk, sem rendelőnkben nem alkalmazunk.
3. MENNYI IDEIG TART AZ ARANYERESSÉGVIZSGÁLATA?
Első találkozás alkalmával végezzük a teljes sebészeti és proktológiai szűrést, mely kb. 20 percet vesz igénybe. Ebből a ’kellemetlen’ rész kb. 1-3 perc.
4. MENNYI IDEIG TART EGY KOMPLETT MŰTÉT NÉLKÜLI ARANYÉR KEZELÉS JÁRÓBETEGKÉNT?
Az aranyerek kezelését mindig csak egy irányban végezzük egy alkalommal. Teljes aranyér kezelése 3-4 alkalmat vesz igénybe. A kezelések között másfél-két hét gyógyulási időt hagyunk.
5. MENNYIBE KERÜL AZ ARANYEREK AMBULÁNS KEZELÉSE?
A kezelés pontos árát nem lehet megadni táblázatszerűen, főleg az első vizsgálat előtt.
Az első vizsgálat ára tartalmazza a sebészeti és végbélsebészeti szűrést, diagnózist, terápiás javaslatot, szakorvosi véleményt. Az első vizit alkalmával lehet megítélni a további találkozások számát, a szükséges kezelés fajtáját és költségét.
6. FÁJDALMAS-E AZ ARANYEREK AMBULÁNS MŰTÉT NÉLKÜLI KEZELÉSE?
Az általunk használt eszközök lehetővé teszik, hogy az aranyerek kezelését egy olyan területen végezzük, ahol már nincsenek fájdalombeidegző idegek, így a beavatkozás nem fájdalmas. Tompa nyomó, égő érzés lehet, fájdalom nem.
7. MENNYI IDEIG TART EGY ARANYÉRKEZELÉS?
Az aranyérkezelés általában 2-3 percet vesz igénybe. Ebből következik, hogy ha a páciens alkalmas az aranyér ambuláns kezelésére, úgy az – kívánság szerint- az első alkalommal is elkezdhető.
8. A VIZSGÁLAT, ILLETVE A KEZELÉSEK UTÁN LEHET-E DOLGOZNI?
Általában a vizsgálat és kezelés után a páciens azonnal elhagyhatja a rendelőt, gyógyszert, injekciót nem adunk, vezetésre, illetve munkavégzésre alkalmas a nap hátralevő részében. Kis beavatkozások (pl.: thrombus eltávolítás) után általában 20-30 perc megfigyelési időt hagyunk.
Összefoglalás
Nagyon fontos, hogy mielőbb elfogadja az orvosi vizsgálatot. A vizsgálat fájdalmatlan, percek alatt elvégezhető, és pontos eredményt ad. A kialakult aranyérbetegség vissza nem fordítható, kezelés nélkül panaszokat és tüneteket okoznak, előbb-utóbb súlyosabb szövődmények is kialakulhatnak. Az aranyérbetegség a leggyakoribb végbélkörnyéki betegség. A fejlett országok felnőtt lakosságának közel 50 %-nál megtalálható valamilyen fokú aranyeres elváltozás, mely így népbetegségnek tekinthető és korai, fájdalommentes kezelésük kötelességünk.