A proktológia egy orvosi szakág, amely a végbél és a végbél körüli területek betegségeivel foglalkozik. A proktológusok diagnosztizálják és kezelik az olyan problémákat, mint például a végbél repedések, aranyér, végbélgyulladás, végbél polipok és daganatok, vastagbél utolsó szakaszának gyulladása, végbéltáji viszketés, végbél prolapszus és végbélszűkület. A kezelések közé tartozhatnak konzervatív módszerek, például gyógyszerek és étrendváltoztatások, valamint sebészeti beavatkozások, mint például az aranyér eltávolítása vagy vastagbél polipok szűrése. A proktológusok rendszeres vizsgálatokat is végeznek, mint például a vastagbélszűrés, amely segít a vastagbélrák időben történő felismerésében. Tegyen az egészsége érdekében, és forduljon hozzánk bizalommal, hogy a proktológia területén a legmagasabb színvonalú ellátást kapja.
Ha bármelyik fenti problémával találkozik, vagy bármilyen más végbélt érintő tünete van, érdemes felkeresni egy proktológust, aki megfelelő diagnózist és kezelést tud nyújtani.
Ez az általános folyamat, de valamennyi proktológiai rendelés lehet eltérő menetű.
A proktológiai megbetegedések kialakulásában számos hajlamosító tényező van, amelyek közül néhány:
Fontos megjegyezni, hogy ezek a tényezők csak hajlamosító tényezők, és nem garantálják a proktológiai problémák kialakulását. Az egészséges életmód, a megfelelő táplálkozás és az aktív életmód segíthet csökkenteni a kockázatot és megelőzni ezeket a problémákat.
A proktológiai műtétek különböző állapotok és betegségek kezelésére szolgálnak a végbél és az anus területén. Néhány közülük a következő:
Ezek csak néhány példa a proktológiai műtétek közül. A műtéti eljárások típusa és technikája az adott betegség és a beteg egyedi körülményei alapján változhat. A proktológus vagy sebész részletesen tájékoztatni fog a megfelelő műtéti lehetőségekről és a beavatkozás előnyeiről, hátrányairól és lehetséges kockázatairól.
A végbél érzékeny ér- és ideghálózattal rendelkezik. A helyes végbélműködéshez, a széklet tartásához és ürítéséhez pótolhatatlan szerepe van az ott lévő érhálózatnak. Számos veleszületett állapot, illetve az élet során fellépő terhelés értágulatot okoz a végbél belső vagy külső erén, melyet aranyérnek hívunk. Az igazi feladat az eredeti állapot megtartása (prevenciója) lenne, de a már kialakult betegség esetén az érpárna és a végbélnyálkahártya épségének kialakítása, a betegség megszüntetése a célunk. Végbéltáji panaszok esetén nem csak aranyérbetegség lehet a háttérben. Okozhatja nyálkahártya gyulladás, fekélyesedés, a végbél jó- és rosszindulatú daganata is. A belső aranyerek szakorvosi vizsgálat alkalmával könnyen igazolhatók, míg a külső aranyerek a végbélnyílásnál tapintható és látható csomóként jelennek meg.
A betegek panaszai között a leggyakoribb a vérzés. Az előesés (prolapsus) a székelési prés során alakul ki és társul egy kellemetlen nyomásérzéssel, fájdalommal. III.-IV. fokban az aranyér nem húzódik vissza, ennek hatására elégtelen lesz a keringés, mely további tünetekkel társul, mint váladékozás, nyálkahártya irritáció vagy thrombosis. A tünetek rosszabbodhatnak a terhességek alatt, szülést követően, székrekedéses állapotban, jelentős testsúly ingadozás során (obesitas) illetve bizonyos munkahelyi körülmények miatt (tartós állás/ülés).
Főbb tünetek:
A tünetek felléphetnek egészen korai stádiumban is, de gyakoribb, hogy előrehaladottabb stádiumnál sem észlel a beteg panaszt, így későn fordul orvoshoz. A korai felismerés lehetővé teszi a fájdalommentes, kíméletes és ambuláns kezelést, míg a súlyosabb állapotot sokszor már csak műtéttel lehet gyógyítani. A tünetek kialakulásakor már a napi normális életvitel is zavaró lehet, befolyásolva az életminőséget. A fenti tünetek más, súlyosabb betegségek tünetei is lehetnek, ezért meglétük esetén érdemes orvoshoz fordulni.
A kezelés stádiumtól függ. Korán felismert esetben kezelhető kórházi terápia nélkül, fájdalommentes, ambuláns körülmények között megfelelő technikai felszereltség birtokában. A proktológiai rendelés során célunk a panaszokkal érkező betegek legfrissebb szakmai elvek szerinti vizsgálata, a legkisebb megterhelést jelentő terápia felkínálása. De ha az állapot súlyosabb, akkor a megfelelő megoldás sokszor műtétet jelent. Itt is van lehetőség korszerű technikai megoldásra, mely fájdalommentes és gyors gyógyulással jár.
Nagyon fontos, hogy mielőbb elfogadja az orvosi vizsgálatot. A vizsgálat fájdalmatlan, percek alatt elvégezhető, és pontos eredményt ad. A kialakult aranyérbetegség vissza nem fordítható, kezelés nélkül panaszokat és tüneteket okoznak, előbb-utóbb súlyosabb szövődmények is kialakulhatnak. Az aranyérbetegség a leggyakoribb végbélkörnyéki betegség. A fejlett országok felnőtt lakosságának közel 50 %-nál megtalálható valamilyen fokú aranyeres elváltozás, mely így népbetegségnek tekinthető és korai, fájdalommentes kezelésük kötelességünk.