A méhszáj kimetszése akkor válik szükségessé, ha kezelőorvos valamilyen kóros elváltozást észlelt. Ez akár szabad szemelt látható – méhszájseb, méhszájrepedés – vagy szűrés során diagnosztizált rákmegelőző állapot lehet. A műtét a terápiás beavatkozás mellett lehetővé teszi a pontos diagnosztizálást is, az így nyert szövetminta további vizsgálata révén.
Attól függően, hogy milyen kórkép áll fenn, lehetséges, hogy bizonyos gyógyszeres kezelés vagy úgynevezett kryoplasztika elégséges, azonban ennek korrekt eldöntése szakorvosi feladat. Pontos szövettani lelet csak a műtét elvégzésével nyerhető.
A beavatkozás elmaradásával egyértelmű diagnózis hiányában az orvos nem tudja a legmegfelelőbb kezelési eljárásokat alkalmazni, illetve amennyiben a műtét nem történik meg, előfordulhat, hogy nem derül fény olyan rákmegelőző állapotra vagy már kialakult valódi rosszindulatú folyamatra, ami a későbbiekben az életet is veszélyeztetheti a megkésve alkalmazott megfelelő kezelés miatt.
Előzetes megbeszélés szerint a műtét történhet helyi érzéstelenítésben és rövid altatásban is. Megfelelő előkészítést, pozícionálást és fertőtlenítést követően történik a hüvely feltárása. A méhnyak kimetszése lehetséges hidegkéses kúpkimetszéssel vagy elektromos hurokkimetszéssel (loop conisatio).
Hidegkés kúpkimetszés esetén szikével kúp alakú szövetet távolítunk el a méhnyakból, ami tartalmazza a beteg területet. Az így eltávolított anyagot kórszövettani vizsgálatára küldjük. A kialakult sebzést felszívódó sebészi varrófonallal, esetleg elektromos égetéssel történt vérzéscsillapítással látjuk el. A méhszájba esetenként a sebváladék távozását biztosító, illetve a méhnyak összetapadását gátló csövet (draint) helyezünk be. A betegség jellegéből következően a műtétet kiegészítjük a méhnyak maradvány és vérzészavar esetén a méhtest nyálkahártyájának küretkanállal történő eltávolításával. Ezek a minták is szövettani feldolgozásra kerülnek.
Loop conisatio során szintén a méhnyakból felületes szövetrészt vagy kúp alakú szövetmintát távolítunk el dróthurokhoz (kacshoz) hasonló alakú magasfrekvenciájú rádióhullámot kibocsátó eszköz alkalmazásával. A magasfrekvenciájú eszközzel történt vágás során egyidejűleg azonnali vérzéscsillapítás is történik. Emiatt a legtöbb esetben feleslegesség válik az öltések behelyezése. A sebfelszín így nyitott marad és az élettanihoz hasonló módon képes hámosodni. A beavatkozás során nyert anyagot további szövettani vizsgálatra küldjük.
A műtét után általában pár óra megfigyelés és pihenés után kísérőjével otthonába távozhat a páciens. A benntartózkodás pontos időtartamát a kezelőorvos és – altatás esetén – az aneszteziológus orvos együttesen határozza majd meg. A műtétet követően javasolt a fizikai kímélet. A gyulladás megelőzése céljából szükséges a szexuális élettől való tartózkodás, valamint kerülendő a tampon használat, hüvelyöblítés és ülőfürdőzés is körülbelül 3-4 hétig. Ha a beavatkozás bódításban vagy altatásban történt, úgy 24 órán belül ne vezessen gépjárművet és ne fogyasszon alkoholt.