Vállprotézis műtét a Szent Magdolna Magánkórházban

Miért van szükség vállprotézis műtétre?

A vállízület egy igen nagy mozgásterjedelemmel rendelkező gömbízület, amit a felkarcsont feje és a lapocka vápája alkot. Ezekhez kapcsolódik a rotátorköpeny, ami stabilizálja az ízületet. Ezek az ízületek élettani esetben porcos felszínek, amik könnyedén mozognak egymáson. Azonban számos kórkép, mint például degeneratív ízületi kopás, reumás kopás vagy traumás események megbontják ezt az integritást, ezzel krónikus fájdalmat okozva. Amennyiben egyéb kezelés már nem hoz javulást, szükségessé válik a protézis beültetése – az ízületek felszínpótlása.

Milyen fajtái vannak a vállprotézis műtétnek?

A patológia függvényében több protézis típust különböztetünk meg: anatómiai protézist (totál vagy hemi), reverse (Delta) protézist és felszínpótló protézist. Az anatómiai protézis beültetésének feltétele az ép rotátor köpeny, amely a protézis megfelelő funkcióját biztosítja. A fiatalabb aktívabb korosztály kapja ezt a típusú protézist. A beültetést követően a mozgásterjedelem kissé szűkebb, minden irányban megmaradnak a rotációs mozgások. Ennél a protézis típusnál jobb az elvárható eredmény, de hosszabb a rehabilitációs időszak. Rossz helyzetben gyógyult töréseknél, idősebb korosztály esetén, a rotátor köpenyt károsodása esetén, általában reverse (Delta) protézis beültetése szükséges. Ezen protézis lényege, hogy a humerus fejet jelentő félgömb a vápa helyére, míg a vápát jelentő protézis komponens a felkar fej helyére kerül.

A protézis működését, a rotátor köpeny károsodása miatt, a delta izom fogja végezni. Ebben az esetben a beültetés alapfeltétele a n. axillaris épsége. (A delta izmot a n. axillaris idegzi be). A rehabilitációs időszak gyors, kar előre és oldalra emelése kb. 140 fok-ig kivihető, a rotációs mozgások csökkennek. Fiatal betegek osteoarthropátiája esetén felszínpótló protézis is végezhető.

Mik a műtét alternatívái?

Kezdetben az ízület lokális szteroid és/vagy fájdalomcsillapító injekciózása hozhat enyhülést, illetve a fizioterápia, az iszappakolás, gyógytorna és gyógyszeres kezelés is csökkentheti a fájdalmat, ez azonban inkább csak átmeneti fájdalomcsökkentés, súlyos ízületi kopás esetén javulás vagy gyógyulás nem várható. A beteget megkérheti orvosa, hogy kerülje a fájdalmat okozó mozgássorokat, továbbá napi 3-4 alakalommal való 20 perces jegelés csökkentheti a gyulladást, az iszappakolás (meleg kezelés) csökkentheti a fájdalmakat és lehetséges, hogy reumás formában további gyógyszerek szükségesek. Lehetséges még a vállízületbe adott kenő injekció (hialuronsav készítmény) és a vállízületbe adott PRP (platlet rich plasma) injekció, ún. saját vér kezelés.

Mi történik, ha nem vállalom a műtétet?

A vállfájdalom további fokozódása, a mozgáskorlátozottság súlyosbodása és az életminőség romlása. Ha később mégis műtétre kerülne sor, a szövődmények kialakulásának esélye fokozódhat, a műtét eredményessége csökkenhet. A csont gyógyulásának elmaradása, álízület képződése. Elmozdulással járó törés esetén rossz helyzetben gyógyult törés lehetősége áll fenn, ami rövidüléssel, tengelyeltéréssel, a vállfunkció beszűkülésével és fájdalommal járhat együtt, valamint jelentkezhet a felső végtagon keringés- és érzészavar.

Mi történik a műtét alatt?

A protézis lehet anatómiai vagy reverse típusú, alkattól, kortól és kórelőzménytől függően. Kezelőorvosától erről előzetesen részletes tájékoztatást kapott és ezek függvényében történik a kiválasztott típus kerül beültetésre.

A feltárást követően az ízületi tokot megnyitjuk az ízületet luxaljuk, ficamítjuk majd a kopott porcfelszínek megfelelő sablonok segítségével eltávolítjuk a felkarcsontról és az ízületi vápáról. A felkarcsont és az ízületi vápa megfelelő előkészítése után próba implantátumokkal ellenőrizzük az ízület stabilitását, és a mozgásterjedelmet, majd a megfelelő implantátumokat csontcementtel vagy cement nélküli technikával a csonthoz rögzítjük.

Reponálást (az ízület helyretételét) követően ismételten ellenőrizzük a stabilitást és a mozgásterjedelmet majd szükség esetén rekonstruáljuk az ízületi tokot és/ vagy rotátorköpeny izomzatot majd szükség esetén egy drén csövet hagyunk bent, ami a vér- és egyéb váladék zavartalan kivezetését segíti. A műtét végén kötést helyezünk fel és a vállat kétrészes kartartóban rögzítjük A műtét után/alatt a protézis helyzetét röntgenvizsgálattal ellenőrizzük.

Fiatal betegek osteoarthropátiája esetén felszínpótló protézis is végezhető. Ennek során a felkarcsont fejéről csak a kopott porc és kismértékű csont kerül eltávolításra, majd a felszínpótló fej cementnélküli technikával kerül rögzítésre, az ízületi műanyag felszínpótló vápa legtöbbször csontcementtel kerül rögzítésre, ennek előfeltétele a jó csontminőség. Ennek előnye, hogy a protézis lazulása után minimális a csontveszteség és a protézis cseréje standard implantátumokkal történhet nem szükségesek sok esetben az úgynevezett nagy revíziós implantátumok, ezzel a műtéti terhelés is kisebb.

A protézis életideje

A protézis életideje 15 évre tehető átlagosan, utána a protézis lazulása miatt revíziós műtét, a protézis cseréje válik szükségessé. A protézis helyzetét és rögzítettségét rendszeres kontrollvizsgálatok és röntgenvizsgálatok segítségével ellenőrizzük.

Milyen gyors a felépülés?

A műtétet követően kartartót fog viselni a páciens, amit a kezdeti időszakban éjjel-nappal használni kell. Arról, hogy pontosan milyen mozgások megengedettek és milyen mértékben terhelheti az ízületet, a kezelőorvos részletes tájékoztatást fog adni a műtét függvényében. A teljes mozgástartomány elérése 6-9 hónapon belül várható. A protézis kialakítása miatt a ki- és berotációs mozgások bizonyos fokú beszűkülésére kell számítani.

Vállsebész szakorvosaink

    Translate