Vállízületi stabilizáció (Bankart, Latarjet) műtét a Szent Magdolna Magánkórházban

Mi a vállízületi instabilitás?

A vállízület egy igen nagy mozgásterjedelemmel rendelkező ízület, melyet a felkarcsont feje és a lapocka vápája alkot. A fej sugara azonban sokkal nagyobb, mint a mélyedésé, amibe illeszkedik, emiatt bár az ízület nagy mozgásszabadságot kap, kevésbé stabil. Abban az esetben, ha a statikus és dinamikus stabilizáló tényezők összhangja felborul, az ízület instabillá válik. A két fő oka az instabilitásnak a szerkezeti tényezők rendellenessége, valamint a váll körüli izmok nem megfelelő működése.

Mik a műtét alternatívái?

Ismétlődő ficam esetén a váll visszatétele, átmeneti rögzítése szükséges kartartóban. A stabilitás helyreállításának nem műtétes, alternatív megoldása nem lehetséges, bár a válltáji izomzat erősítésével az instabilitás valamennyire csökkenthető. Abban az esetben, ha sem a gyógytorna, sem a proprioceptív tréning (egyfajta érzékeléses tréning) nem eredményez javulást és 3 hónap múlva is fennmarad az instabilitás, úgy a műtét elkerülhetetlen.

Mi történik, ha a páciens nem vállalja a műtétet?

A váll ismételt ficama során a váll instabilitása egyre fokozódik, növekvő számban jelentkeznek ismételt ficamok, melyek sorén a csontos vápaperem is lekophat és a felkarcsont feje is sérülhet. Ha esetleg a későbbiekben mégis sor kerül a műtétre, a csontos vápaperem kopása miatt csontblokk átültetésére is szükség lehet, a műtét eredményessége csökkenhet és a szövődmények kialakulásának esélye növekedhet.

Mi történik a műtét alatt?

A stabilizáció többféle műtéti típussal történhet, kezelőorvosa a műtét típusáról tájékoztatta Önt.

Amennyiben lehetséges (az esetek 95 %-a), minimál invazív módszerrel történik, artroszkópia segítségével. Ez lehetővé teszi, hogy három pár milliméteres lyukon keresztül végezzük el a beavatkozást. A vállízület felderítése egy optikán keresztül történik, ezáltal pontosan láthatóvá válnak a sérülések. Más esetben nyitott műtéttel (az esetek 5 %-a), egy 5-8 cm-es feltáráson keresztül végezhető el a beavatkozás. A műtétet mindkét esetben Bankart műtétnek hívjuk, és mindkét esetben a leszakadt labrumot (gyűrűporc) rögzítjük 2-3 speciális horgonycsavarral az ízületi vápához, majd a szalagrendszert megfeszítve állítjuk helyre a stabilitást. Nyitott műtét esetén gondos vérzéscsillapítást követően zárjuk a sebet.

Az ismétlődő, többszörös ficamok és az ízületi vápán a ficamok következtében kialakult csontvesztés eseteiben nyitott műtéti megoldást alkalmazunk, amikor az úgynevezett hollócsőr nyúlványt (processus coracoideus) helyezzük át a vápa elülső részére, ezt a csontos vápa megfelelő előkészítése után 2 db fém csavarral rögzítjük a csontgyógyulásig. Ezzel nem csupán annyi történik, hogy megnő a vápa felszíne, hanem a csonttal együtt a tapadó izmok is áthelyezésre kerülnek, és új helyükön úgy helyezkednek el, hogy éppen a ficamodni készülő felkarcsont fejét támasztják alá, lehetetlenné téve ezzel a ficamot. Ezt a műtétet nevezik Latarjet-műtétnek, és jelenleg az egyik legnépszerűbb beavatkozás visszatérő ficamok stabilizálásban.

Milyen gyors a felépülés?

A műtét után egy megfigyelő osztályra kerül a páciens. Általában az érzéstelenítés elmúltával felkelhet, amilyen hamar csak tud. Karját kartartóban rögzítjük a műtétet követően körülbelül 3-4 hétig. Ezidő alatt a kíméleten van a hangsúly, aktív mozgásokat végezni nem lehet, csupán a letapadások csökkentése érdekében végzett ingamozgásokat. Ezt követően lehet fokozatosan visszatérni az aktív mozgáshoz, és növelni az izomerőt. A teljes gyógyulás 4-6 hónap után várható. Könnyű fizikai munkát (max. 5 kg emelés) már 3-6 hetes kortól lehetséges elkezdeni, a nagyobb terhelést igénylő munkakörök betöltése pedig a 3. hónaptól javasolt.

Vállsebész szakorvosaink

    Translate