A mandulaműtétet gyermekkorban általános érzéstelenítésben (altatásban) végezzük. Felnőttek esetében a beavatkozás helyi érzéstelenítésben is biztonságosan és fájdalommentesen elvégezhető. A torokmandulát vagy klasszikus sebészi eszközökkel, vagy elektromos (esetleg lézeres) késsel távolítjuk el tokjával együtt az izomágyból. Altatásban végzett műtét esetén a szájat egy speciális eszközzel tartjuk nyitva, amely részben az elülső fogakon támaszkodik, de nagyrészt egy a testtől független fémasztalon nyugszik. A vérzés csillapítása elektromos eszközzel (ritkábban lekötéssel, aláöltéssel) történik, ezért a beteg teste alá földelektródát helyezünk. A műtét során vérzéscsillapító tampont is alkalmazunk.
A koblációs mandulaműtétet több okból is előnyben részesítik a hagyományos műtéti eljárással szemben:
Ezek az előnyök összességében javítják a betegélményt és a műtéti kimenetelt, ezért ajánlják gyakran a koblációs mandulaműtétet a hagyományos módszer helyett.
A krónikus mandulagyulladás kezelése műtéti beavatkozást igényel. A mandulák belsejében kialakult mikrotályogok és a krónikus gyulladás gyógyszeres úton már nem befolyásolhatók. Bár az akut fellángolások antibiotikumokkal kezelhetők, a gyulladás forrása így nem szüntethető meg. A mandulák nagyobb méretéből adódó problémák sem kezelhetők konzervatív módszerekkel. Az orrgaratmandula túltengéséhez gyakran társuló krónikus vagy visszatérő középfülgyulladás konzervatív úton gyakran jól kezelhető, de a gyakori kiújulás vagy a nem kielégítő terápiás eredmény műtétet tehet szükségessé a későbbi hallásromlás elkerülése érdekében. A szövődmények és kísérő betegségek kezelésében a gyógyszeres terápia mindig szükséges lehet. A mandulák nyirokszövetből állnak, amelyek különösen gyermekkorban nagyon aktívak, és hajlamosak a duzzadásra és az újképződésre. Ennek következtében akár egy-két sejtből is újra kialakulhat a nyirokszövet (mandula), különösen az orrgaratmandula esetében.
A műtét elmaradásának kockázatai nem ítélhetők meg általánosságban minden esetben, ezeket egyedileg kell mérlegelni. Az abszolút indokolt műtét elmaradása súlyos következményekkel járhat, mint például lázgörcs esetén idegrendszeri károsodás, reumás lázban szív- és vesegyulladás, tályog esetén szepszis és mellűri gyulladás. A szervezetben maradó gócból bármikor fertőzés indulhat ki, amely más szerveket is veszélyeztethet. A gyakori mandulagyulladások megterhelik a szervezetet, és gyakori antibiotikum szedését teszik szükségessé. Orrgaratmandula-túltengés vagy gyulladás esetén tartós halláskárosodás, krónikus felső légúti és orrmelléküreg-gyulladás, súlyosbodó asztma és krónikus hörghurut, figyelmetlenség, alvászavar, viselkedési problémák és étvágytalanság alakulhatnak ki vagy állhatnak fenn.