Teljes emlőeltávolító műtét a Szent Magdolna Magánkórházban

A beavatkozás során az emlőn bemetszéseket ejtünk, majd a teljes emlőszövetet eltávolítjuk, beleértve az emlőbimbót és a bimbóudvart (sötét színű bőr az emlőbimbó körül), valamint az emlő bőrének nagy részét is. Ezután lapos heg képződik a mellkas falán. A teljes emlőeltávolító műtétet általában a kar alatti nyirokmirigyek mintavételével vagy teljes eltávolításával együttesen végezzük el.

A műtét eredményei

  • A daganatos emlő eltávolítása.
  • A hónaljárok őrszemnyirokcsomó/k eltávolítása, műtét közbeni (intraoperatív) vagy részletes patológiai vizsgálat céljából, ami a betegség kimenetelének (prognózisának) egyik legfontosabb mutatója vagy
  • Az áttéti sejteket tartalmazó hónalji (axilláris) nyirokcsomók teljes sebészeti eltávolítása, ún. blokkdisszekció. A helyi kiújulás megelőzésén túl a műtét a további onkológiai kezelés/ek (adjuváns terápia) helyes megtervezését, illetve a betegség pontos stádiumának meghatározását is lehetővé teszi.

A műtét előtt

A műtét általános érzéstelenítésben (altatás) történik. A beavatkozás előtt találkozni fog az érzéstelenítést/narkózist végző altatóorvossal (aneszteziológus).
A beteg rendszerint a műtét napján kerül felvételre az osztályunkra. Amennyiben kérdése van a beavatkozást illetően, kérjük, keresse fel a kezelőorvosát.

A műtét közben

A műtét kezdetén megkapja a szükséges érzéstelenítőt, illetve nyugtatót.

Őrszemnyirokcsomó mintavétel (biopszia)

A beavatkozás során általában 1-4 nyirokcsomót távolít el az emlősebész a hónaljárokban (axilla) ejtett kis bemetszésen keresztül. A műtét során kapott információ segít megtervezni a kezelésének következő lépését.
A nyirokcsomók a nyirokrendszeren belül az immunsejtek csoportjai. A nyirokutakon keresztül történik meg a nyirok elvezetése a nyirokcsomók felé. A daganatos sejtek a daganatból kiszabadulva áttétet képezhetnek a nyirokcsomókban. Az elvezetés első állomását őrszemnyirokcsomónak nevezzük (sentinel lymph node, SLN).
Amennyiben a mikroszkópos vizsgálatot követően nem találunk daganatos sejteket az őszemnyirokcsomó(k)ban, nagy valószínűséggel, a hónaljárokban megmaradt nyirokcsomókban sincs daganatos sejt.
Általában egy nappal a műtét előtt történik radioaktív jelölőanyag befecskendezése. Műtét előtt egy nyirokút/nyirokcsomó szcintigráfiás vizsgálattal ellenőrizzük a jelölődött őrszemnyirokcsomó(ka)t. Ha ez a vizsgálat nem mutat izotópot halmozó nyirokcsomót a hónaljban, akkor közvetlenül a műtét előtt, de már az általános érzéstelenítésben kék festékanyagot fecskendezünk be a bimbóudvar körüli területre (pigmentált terület az emlőbimbó körül). Akár a radioaktív, akár a kék festékanyaggal történő jelölés segít a műtét közben beazonosítani az őrszemnyirokcsomó(ka)t, amelyet eltávolítunk, majd a Daganatpatológiai Központba küldünk szövettani feldolgozásra.
Nagyon ritkán előfordul, hogy műtét közben nem tudjuk beazonosítani az őrszemnyirokcsomót, vagy épp ellenkezőleg, láthatóvá válik annak daganatos érintettsége. Összességében ez az esetek 4-5%-ában fordul elő. Ez utóbbi esetben, ha több mint kettő (bizonyos esetekben akár egy) műtét közben végzett szövettani vizsgálattal igazolt áttétes nyirokcsomót észlelünk, eltávolítjuk az összes maradék nyirokcsomót a hónaljárokból. Ezt nevezzük az összes hónalji nyirokcsomó eltávolításának.
Minden más esetben további beavatkozást nem végzünk a hónaljárokban. Az operáció után meg kell várnunk a részletes szövettani vizsgálat eredményét, amely megmutatja, hogy az őrszemnyirokcsomók tartalmaznak-e daganatos sejteket. Amennyiben találunk benne daganatos sejteket, az Emlőrákterápiás Bizottság véleménye alapján egy második műtét elvégzése, a további hónalji nyirokcsomók eltávolítása válhat szükségessé.

A műtét után

A műtétet követően a beteget rendszerint visszaszállítják a kórterembe, ahol különlegesen képzett ápolók gondoskodnak róla. Az ápolók ellenőrzik, hogy az altató hatása megfelelően elmúlt és a beteg felébredt, újra tudatánál van. Ellenőrzik a pulzust és a vérnyomást. A beteg szükség esetén arcmaszkon keresztül oxigént, cseppinfúzión keresztül folyadékot és megfelelő fájdalomcsillapítót kap.
Időnként előfordul, hogy a betegek rosszul érzik magukat műtét után, megesik, hogy hányingerük is van. Ha rosszul érzi magát, kérjük, szóljon az ápolóknak!
Ébredés után észlelheti, hogy a sebüregbe váladékelvezető cső (drain) került behelyezésre. A cső a szövetnedvet (savót) egy kis tartályban gyűjti, amit naponta ellenőrzünk. Amennyiben egy bizonyos mennyiségnél (általában 50 milliliter) kevesebb savó gyűlik össze egy nap alatt, a váladékelvezető csövet eltávolítjuk egy egyszerű művelettel. Lehetséges, hogy Önt a műtét után hazaengedjük az elvezető cső kivétele nélkül. Ilyenkor a csövet járóbeteg kontrollvizsgálat során távolítja el az emlősebész. Esetenként előfordul, hogy a váladékelvezető cső használata elkerülhető.
Bizonyos komolyabb kísérőbetegségek esetén, műtét után Ön átkerül az Intenzív Terápiás Osztályra (ITO). Az osztályon folyamatos megfigyelés alatt tartják Önt a műtét jellege, vagy bizonyos, már fennálló társbetegségei miatt. A műtétet végző orvos vagy az altatóorvos tájékoztatja Önt, ha úgy vélik, hogy a műtét után Önt az Intenzív Terápiás Osztályra szükséges szállítani, valamint arról, hogy mire számíthat az osztályon.

Étel-, és italfogyasztás

A műtét után a betegek általában 2-4 óra elteltével ébrednek fel, ezután lassan ehetnek és ihatnak, ha ezt külön nem tiltja a kezelőorvos vagy az ápoló személyzet. A szokásos étrendhez való visszatérés attól függ, hogyan érzi magát. A legtöbb beteg hamar visszanyeri az étvágyát.

Mozgás a műtét után

Segítünk, hogy a műtét után minél hamarabb visszatérjen a napi rendszeres mozgáshoz. A mozgás hozzájárul a felépüléséhez, és csökkenti bizonyos szövődmények kialakulásának kockázatát. A szakápolók tájékoztatják Önt a műtét után alkalmazható gyógytornáról, kargyakorlatokról. Javasoljuk, hogy olyan melltartót hozzon magával, amely jól illeszkedik és kényelmes. Az ápolók tájékoztatják arról, mikor érdemes felvennie a melltartót.

Visszatérés a szokásos napi tevékenységekhez és a munkához

Általában a műtétet követően 1-2 héten belül végezhet könnyebb fizikai munkát, de az intenzívebb tevékenységek végzéséhez lehet, hogy várnia kell.

Nem szokatlan, hogy a betegek levertnek érzik magukat a műtét után. Amennyiben úgy érzi, hogy lelki támogatásra lenne szüksége, forduljon bizalommal orvosához vagy a szakápolóhoz, akik a megfelelő szakemberhez, illetve az osztályon dolgozó onko-pszichológushoz irányítják.

Hazabocsájtás a műtét után

Részletes tájékoztatást fog kapni minden szükséges, a műtét után elvégzendő feladatról. Tájékoztatjuk Önt arról is, hogy mire kell odafigyelnie, hogy felismerje a szövődmények (mint például fertőzés) korai jeleit. Tapasztalt kollégák állnak az Ön rendelkezésére, ha segítségre van szüksége. Ha nyugtalan, aggódik valami miatt, kérjük, tájékoztassa a kezelőorvosát vagy az ápolókat, akik igyekeznek segíteni Önnek.
A varratokat általában 3 hét után távolítjuk el. A seb tisztán tartása végett a sebet steril kötszerrel fedjük le, melyet az első héten szükséges viselni. Előfordulhat, hogy a seb steril kötszerrel történő rendszeres fedése több hétig szükséges.

Sebellenőrzés és az eredmények átbeszélése

A műtétet követően egy héten belül visszarendeljük sebellenőrzésre. Emlősebésze ismerteti a szövettani eredményt, amely általában 3-4 hét alatt elkészül. Addigra a műtétkor eltávolított szövetet megvizsgálják, és az eredményeket az Emlőterápiás Bizottság tagjai megvitatják. Minden, esetlegesen szükséges, további kezelésről tájékoztatja Önt az emlősebésze.

Translate