Ragasztásos visszérműtét a Szent Magdolna Magánkórházban

Mi a visszérbetegség?

A visszereken, más néven a vénákon áramlik vissza a végtagokból a vér a szív felé. Ezt a gravitációval ellentétes irányú áramlást a vénák falában lévő zárószelepként működő billentyűzet és az izomműködés pumpafunkciója biztosítja. A visszérbetegség a felületes vénás rendszer (fő vénatörzsek, oldalágak, vagy összekötő, úgynevezett perforánsok) megbetegedése, miközben a mélyvénás rendszer biztosítja a vér visszaszállítását. Amennyiben különböző okok (alkati, szerzett stb.) miatt nem zár jól a billentyűzet, a keringő vér a vénákból nem tud a szív felé teljesen kiürülni, a végtag megduzzad és feszülő érzést okoz. A véráramlás lelassulásának következménye a felületes vénák falának kitágulása és egy önmagát súlyosbító körfolyamat beindulása. A tünetek nincsenek mindig arányban a betegség stádiumával, azaz enyhe visszér-elégtelenség is járhat komoly panaszokkal, míg durva vénatágulatok is lehetnek panaszmenetesek.

A betegség stádiumai

  1. Enyhe panasz, duplex vizsgálat szerint ép billentyűzet, terhelésre láb és lábszár duzzanata, viszketés, égő érzés.
  2. Mérsékelt panasz, látható visszeresség, duplex ultrahang vizsgálat szerint elégtelen vénabillentyű.
  3. Lezajlott, ismételt visszérgyulladások, barnásan elszíneződött bőr a lábszáron.
  4. Súlyos vénás keringési elégtelenség, lábszár-fekély, maradandó szöveti károsodás állapota.

Mi a műtét előnye?

A műtét után a panaszok (fájdalom, lábdagadás, éjszakai görcsök stb.) általában jelentősen csökkennek, azonban a panaszokat kiválthatja más tényező is (mozgásszervi elváltozások, mélyvénás elégtelenség), illetve régóta fennálló panaszok esetén ezek csak lassan javulnak, esetenként azonban fenn is maradhatnak (pl. korábban lezajlott mélyvénás trombózis esetén). A műtéttel megelőzhetjük a vénás elégtelenség és a lábszárfekély kialakulását. Már meglévő fekélyelőző állapotban a bőrelváltozások teljes mértékben nem tűnnek el, de javulás várható.  A kozmetikai eredmény néhány héttel a beavatkozás elvégzése után már jól látható.

Mik a műtét alternatívái?

Életmódváltással átmenetileg javulhatnak a visszeresség tünetei. A tartós, hosszú ideig történő állás és ülés elkerülésével, a rendszeres vénás torna végzésével, a lábak felpolcolásával és a kompressziós harisnya viselésével is enyhülhetnek a kellemetlen tünetek. Az esetleges túlsúly csökkentése és a megfelelő, kiegyensúlyozott vitamindús táplálkozás is elengedhetetlen fontosságú.

Az I. stádiumban döntő a megelőzés, azaz álló-ülő tevékenységnél, repülésnél I-es kompressziós fokozatú gyógyharisnya viselése javasolt. A tünetek kialakulását gyógyszer (pl. Detralex, Venoruton) enyhítheti, de a rosszabbodást nem gátolja meg. A II. stádiumban a kompressziós kezelés mellett – tervezett időben – már a műtét is megfontolandó, mivel a maradandó bőrtünetek kialakulása előtt jó kozmetikai eredmény érhető el. Megelőző jelleggel a műtét után is szükséges az I-es kompressziós fokozatú gyógyharisnya viselése. A III. és IV. stádiumban egyértelműen műtét ajánlott, a kialakult bőrtünetek maradandóak, a műtéttel a további romlást, a kialakult fekély gyógyulását lehet elérni.

Mi történik, ha a páciens nem vállalja a műtétet?

A műtét elmaradása esetén várható a panaszok fokozódása, krónikus vénás elégtelenség, lábszárfekély kialakulása, ilyen szövődményes esetek műtétje jelentősen nagyobb kockázattal jár.

Mi történik a műtét alatt?

A műtét alap feltétele az ép mélyvénás keringés igazolása, melyet duplex ultrahang vizsgálattal állapít meg a kezelőorvos a beavatkozás előtt. A műtét előtt kijelöli továbbá egy tollal a kezelendő vénát. A műtét általában hanyatt fekve történik, ritkábban hason (ez a spahena parva kezelése során). A beavatkozás teljesen fájdalommentes. A végtagot fertőtlenítő oldattal lemossuk, majd a műtéti területet izoláljuk steril fóliával. Ultrahang segítségével megszúrjuk a kezelni kívánt vénát és egy nagyon vékony katétert vezetünk be addig a pontig, ahol a felületes véna a mélyvénába ömlik be (ezt is ultrahanggal ellenőrizzük). A ragasztót a katéter segítségével juttatjuk a visszérbe. A bejuttatás után az éppen kezelt szakaszt 30 másodpercig nyomjuk. Amennyiben a kezelés után marad még tágabb oldalág, azt 2-3 hónappal később kezeljük injekciós módszerrel.

Milyen gyorsan épül fel a páciens?

A kezelés után a páciens azonnal felkelhet, és otthonába távozhat. A mélyvénás trombózis megelőzésére javasoljuk, hogy 5 napig véralvadás-gátló injekciót adjon magának. Másnap reggel a kötés eltávolítható, zuhanyozhat. A szúrás helyén pár napig pár csepp vér megjelenhet, ezért fedőkötés használata javasolt. A kezelés másnapján, esetenként harmadnapján dolgozhat, mindennapi tevékenységeit folytathatja, 3-4 nappal később a sportolás is folytatható. A kezelt szakaszon az elzárt visszér tapintható, esetenként kissé érzékeny lehet. Fájdalom esetén hűtés javasolt (vigyázzon, hogy ne fagyjon meg a bőr). Lábdagadás is előfordulhat, ez a kompressziós harisnya viselésével és a láb felpolcolásával enyhíthető.

Érsebész szakorvosaink

    Translate