A szorongásos kórképek (pánikzavar, agorafóbia, szociális fóbia, általános szorongás, kényszerbetegség), a hangulatzavarok (depresszió, bipoláris zavar) ma már jól gyógyíthatók. Ennek igazoltan leghatékonyabb módszerei a korszerű biológiai kezeléssel kombinált pszichoterápiák (kognitív terápia, magatartásterápia, autogén tréning).
A pár éve sok orvos által még gyógyíthatatlannak gondolt szenvedélybetegségek terápiás eszköztára is jelentősen bővült, a függőségükkel szembenéző, eltökélt emberek a gyógyulásukhoz ambuláns formában is kaphatnak hatásos segítséget.
Sok esetben a tisztázatlan eredetű testi panaszok (pl. kardiológiai tünetek, fejfájás, mozgásszervi tünetek, emésztési panaszok) hátterében is állhat krónikus stressz-hatás, de akár depresszió és/vagy állandósult szorongás.
A leggyakoribb panaszok, melyekkel a páciensek fordulnank hozzánk:
A szorongás mint tünet, egyike a leggyakoribb pszichés eredetű panaszoknak. Természetesen a szorongás önmagában még nem betegség, hiszen bizonyos szintet meghaladó stresszhelyzetekben mindannyian átélhetünk szorongást, tapasztalhatjuk annak testi és lelki tüneteit. Ez nem betegség, hanem a mindennapi (sokszor szorongató) élet velejárója.
Az emberek egy része azonban veleszületetten (öröklötten vagy már a magzati életben szerzetten), a kora gyermekkorban elszenvedett fokozott stressz, esetleg más, nem pontosan ismert hatások, pl. korai traumatikus élmények következtében hajlamosabb lehet a szorongásra, mint a többség. Bármi legyen is a kiváltó ok, a következményes hajlam mind biológiai (a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengely túlérzékenysége), mind lelki (szorongásra hajlamos személyiségjegyek) szinten megállapítható. A hajlam alapján néha bármilyen nyilvánvaló kiváltó ok nélkül, máskor pedig fokozott megterhelés (pl. munkahelyi stressz), negatív élethelyzet (pl. válás) következtében alakulhat ki szorongásos betegség. A következőkben a teljesség igénye nélkül áttekintjük a leggyakoribb szorongásos betegségeket.
A szorongás ezekben az esetekben valamilyen jól meghatározott, de valójában veszélyesnek nem tekinthető helyzetben alakul ki.
A szorongásos betegségek gyógyításában alapvetően kétféle módszer létezik, a gyógyszeres és a pszichoterápiás kezelés.
Ma elfogadott szakmai elv, hogy a szorongásos betegségek többségében (pánikbetegség, agorafóbia, szociális fóbia, generalizált szorongás, kényszerbetegség) a gyógyszeres kezelés elkerülhetetlen. Mára a legtöbb szorongással foglalkozó orvos megtapasztalhatta, hogy a korszerű antidepresszívumok egyértelműen hatékonyak a szorongásos betegségek kezelésében is. Ez nem azt jelenti, hogy a szorongásos betegségek minden esetben depresszióval járnak együtt, bár ez is igen gyakran (az esetek kb. felében) előfordul. Az antidepresszív gyógyszerek az idegrendszer stressztűrő képességét javítják, enyhítik a stresszhatás biológiai következményeit, így nyugtató hatás nélkül enyhítik a szorongást. Az antidepresszívumok szorongásoldó hatása nem jelentkezik azonnal, általában 2-3 hét után észlelhető a tünetek érdemi javulása. Az ún. kettős hatású szerek hatásának kezdete igazoltan gyorsabb (1-2 hét). Az antidepresszív szerek jelen tudásunk szerint nem okoznak hozzászokást, általában nem okoznak álmosságot, nem rontják (inkább javítják) a gondolkodást, memóriát, hosszú távon is jól tolerálhatók. Az antidepresszív kezelés optimális időtartama 6-12 hónap, de szükség esetén akár évekig is veszély nélkül folytatható. A széles körben használt korszerű szorongásoldó gyógyszerek előnye, hogy hatásuk gyors, a felszívódástól függően néhány óra után jelentkezik, rugalmasan, a tünetektől függően adagolhatók, így rövid ideig jól kiegészítik az antidepresszív szerekkel végzett kezelést.
A szorongásos betegségek kezelésében a kognitív viselkedésterápia hatékonyságát igazolták, de a betegségre és a kezelésről nyújtott jól érthető tájékoztatás, az életvezetésre, stresszkezelésre vonatkozó tanácsok (pl. rendszeres testmozgás) is hozzájárulnak a kezelés sikeréhez.
A tartós kezelést célszerű úgy felfogni, mint a stabil idegrendszeri egyensúlyt elősegítő terápiát, amely mellett a beteg (helyesebben gyógyult, tehát egészséges ember) valóban gyógyultnak tekinthető, tünetmentes, teljes életet élhet. A fenntartó kezelés során, hasonlóan például a magasvérnyomás kezeléshez, itt is szükséges a beteg állapotát időszakosan ellenőrizni. A kezelés idő előtti megszakítása gyakran vezet a tünetek kiújulásához. Fontos kérdés tehát a beteg együttműködésének megnyerése, amelyhez az orvos hiteles, szakszerű magatartása nagyban hozzájárul.
Tévhit: az orvosok megharagszanak, ha a betegek feleslegesen kérdezgetik őket, és ha válaszolnak is, az általában érthetetlen.
A valóságban az orvos számára segítség, ha a beteg kérdez a betegségével kapcsolatban, mert ezzel rengeteg félreértés tisztázható. Kétségtelen tény, hogy az orvosoknak is meg kell tanulniuk a pácienseik nyelvén, közérthetően beszélni!