Lézeres visszérműtét a Szent Magdolna Magánkórházban

Mi a visszérbetegség?

A visszereken, más néven a vénákon áramlik vissza a végtagokból a vér a szív felé. Ezt a gravitációval ellentétes irányú áramlást a vénák falában lévő zárószelepként működő billentyűzet és az izomműködés pumpafunkciója biztosítja. A visszérbetegség a felületes vénás rendszer (fő vénatörzsek, oldalágak, vagy összekötő, úgynevezett perforánsok) megbetegedése, miközben a mélyvénás rendszer biztosítja a vér visszaszállítását. Amennyiben különböző okok (alkati, szerzett stb.) miatt nem zár jól a billentyűzet, a keringő vér a vénákból nem tud a szív felé teljesen kiürülni, a végtag megduzzad és feszülő érzést okoz. A véráramlás lelassulásának következménye a felületes vénák falának kitágulása és egy önmagát súlyosbító körfolyamat beindulása. A tünetek nincsenek mindig arányban a betegség stádiumával, azaz enyhe visszér-elégtelenség is járhat komoly panaszokkal, míg durva vénatágulatok is lehetnek panaszmenetesek.

A betegség stádiumai

  1. Enyhe panasz, duplex vizsgálat szerint ép billentyűzet, terhelésre láb és lábszár duzzanata, viszketés, égő érzés.
  2. Mérsékelt panasz, látható visszeresség, duplex ultrahang vizsgálat szerint elégtelen vénabillentyű.
  3. Lezajlott, ismételt visszérgyulladások, barnásan elszíneződött bőr a lábszáron.
  4. Súlyos vénás keringési elégtelenség, lábszár-fekély, maradandó szöveti károsodás állapota.

Mi a műtét előnye?

A műtét után a panaszok (fájdalom, lábdagadás, éjszakai görcsök stb.) általában jelentősen csökkennek, azonban a panaszokat kiválthatja más tényező is (mozgásszervi elváltozások, mélyvénás elégtelenség), illetve régóta fennálló panaszok esetén ezek csak lassan javulnak, esetenként azonban fenn is maradhatnak (pl. korábban lezajlott mélyvénás trombózis esetén). A műtéttel megelőzhetjük a vénás elégtelenség és a lábszárfekély kialakulását. Már meglévő fekélyelőző állapotban a bőrelváltozások teljes mértékben nem tűnnek el, de javulás várható.  A kozmetikai eredmény néhány héttel a beavatkozás elvégzése után már jól látható.

Az utóbbi évtizedben elterjedt endoluminalis műtéti módszerek (lézeres műtét, rádiófrekvenciás abláció) új, költséges technikát alkalmaznak a betegek kényelme érdekében. E módszerek előnyei a hagyományos nyitott műtéttel szemben:

  • Nincs metszés a lágyékhajlatban;
  • Minimális a műtét utáni bevérzés a szövetek között, ezért minimális a sebfájdalom;
  • Néhány óra múlva már felkelhet, lábra állhat a beteg, nincs szükség hosszabb kórházi megfigyelésre;
  • A műtét helyi érzéstelenítésben végezhető, gyógyszeres rásegítéssel, nem szükséges gerinc közeli érzéstelenítés vagy altatás;
  • A nagyobb szúrások, metszések hiánya miatt jobbak az esztétikai eredmények;
  • A műtét után pár nappal ismét munkába állhat, nincs hosszú táppénzes időszak;
  • A hosszú távú eredmények nem különböznek a hagyományos műtét eredményeitől.

Mik a műtét alternatívái?

Életmódváltással átmenetileg javulhatnak a visszeresség tünetei. A tartós, hosszú ideig történő állás és ülés elkerülésével, a rendszeres vénás torna végzésével, a lábak felpolcolásával és a kompressziós harisnya viselésével is enyhülhetnek a kellemetlen tünetek. Az esetleges túlsúly csökkentése és a megfelelő, kiegyensúlyozott vitamindús táplálkozás is elengedhetetlen fontosságú.

Az I. stádiumban döntő a megelőzés, azaz álló-ülő tevékenységnél, repülésnél I-es kompressziós fokozatú gyógyharisnya viselése javasolt. A tünetek kialakulását gyógyszer (Detralex, Venoruton) enyhítheti, de a rosszabbodást nem gátolja meg. A II. stádiumban a kompressziós kezelés mellett – tervezett időben – már a műtét is megfontolandó, mivel a maradandó bőrtünetek kialakulása előtt jó kozmetikai eredmény érhető el. Megelőző jelleggel a műtét után is szükséges az I-es kompressziós fokozatú gyógyharisnya viselése. A III. és IV. stádiumban egyértelműen műtét ajánlott, a kialakult bőrtünetek maradandóak, a műtéttel a további romlást, a kialakult fekély gyógyulását lehet elérni.

Mi történik, ha a páciens nem vállalja a műtétet?

A műtét elmaradása esetén várható a panaszok fokozódása, krónikus vénás elégtelenség, lábszárfekély kialakulása, ilyen szövődményes esetek műtétje jelentősen nagyobb kockázattal jár.

Mi történik a műtét alatt?

A műtéti terület fertőtlenítő oldattal történő lemosása és steril izolálása után a térdtájon vagy a lábszáron ultrahang segítségével vezetődrótot helyezünk a fő vénatörzs lumenébe és ezt a lágyék- vagy térdhajlatban történő beömlésig vezetjük fel. Amennyiben szúrásból nem sikerül a vezetődrótot felvezetni, egy apró 2 cm körüli metszés szükséges. Ha a kezelendő fő vénatörzs jelentősen tágult, vagy a beömlési visszaáramlás fokozott mértékű, egyéni mérlegelés alapján sor kerülhet a lágyéki vagy a térdhajlatban levő vénás összefolyás műtéti lekötésére, mely szintén fájdalommentes és mintegy másfél cm-es nyom nélkül gyógyuló kis sebet jelent.

Meghatározzuk az endovénás kezelés kezdőpontját, majd eddig a pontig vezetjük a lézerszálat – katétert. Ezt követően szintén ultrahang ellenőrzése mellett helyi érzéstelenítő oldattal fecskendezzük körbe az operálandó vénatörzset. A koaguláció (hő hatására az érfal fehérjéinek kicsapódása, az érfal károsodása) fentről lefelé történik, a katéter folyamatos lassú visszahúzása mellett, ultrahang alatt.

A fő vénatörzs kezelése után sorra bevezetünk egy speciális kisebb RF katétert az oldalágakba is és elvégezzük ezek kezelését. Másik lehetőség az oldalágak mikrosebészeti módszerrel történő eltávolítása, apró horoggal. Ez utóbbi módszer előnye, hogy nem maradnak bent a bőr alatt kanyargó, tág vénák, nem okoznak 3-6 hónapig tartó kellemetlenséget, zavaró kötegeket a műtét után.

Milyen gyorsan épül fel a páciens?

Műtét napja

A műtét után nagyobb, gyógyszert igénylő fájdalom általában nem jelentkezik, de szükség esetén természetesen vegyen be fájdalomcsillapítót (amit pl. fejfájás esetén venne be). A felhelyezett rugalmas pólya vagy harisnya feladata, hogy a végtagot a műtéti beavatkozás után nyugalomba helyezze, megakadályozza a nagyobb vérzést, vérömlenyek kialakulását. Kismértékű szorosság teljesen normális, sőt szükséges, ha jobban szorítaná, esetleg meg kell lazítani. Ha a lábfej bedagadna, a végtag felpolcolása javasolt. Kisebb savós-véres átütés esetén egy kis fedőkötést helyezzen a meglevő kötés tetejére.

A műtét napján nyugodtan mozoghat, terhelheti a lábát, de nagyobb fizikai megterhelés aznap nem javasolt.

A műtétek után kialakuló esetleges mélyvénás trombózis megelőzésére a műtéti beavatkozások után 5 napig szokásos a bőralatti (subcutan) injekciós véralvadás gátlás. Ez úgynevezett kis molekulasúlyú heparinnal (LMWH) történik. Az első injekció a műtét utáni nap reggelén esedékes, majd lehetőleg mindig ugyanabban a napszakban 5 napig. Ha sokat mozog, nem fekszik, már egy hét után abbahagyható, a maradék injekciót tegye el egy hosszabb utazáshoz vagy másik műtéthez. Kérésére az első injekciót az első kötéscsere alkalmával beadjuk.

Kiterjedtebb műtét esetén megbeszélt időpontban a rendelőben találkozik a doktorral, aki eltávolítja a műtéti kötést, ellenőrzi az operált végtagot. A műtét közben ejtett kis szúrások helyei még vérezhetnek, ezért 3 napra ide kötést helyezünk fel, hogy megakadályozzuk a sebek befertőződését. A kötésre kompresszió kerül: ez lehet II. fokozatú kompressziós harisnya vagy rugalmas pólya. A kompressziós kötést műtét után 2 napig éjjel-nappal, majd még 2-3 hétig csak napközben javasolt viselnie. A későbbiekben hosszabb utazáskor, a végtag fokozott terhelésekor, sportoláskor javasolt a kompressziós eszközök hordása. Amennyiben csak a fő vénatörzs elzárása és néhány oldalág kezelése történt a műtét során, másnapi kontroll nem szükséges a rendelőben. Ebben az esetben másnap a kötést eltávolíthatja, lezuhanyozhat, majd a kompressziós harisnyát még 2 napig éjjel-nappal, majd még 2-3 hétig csak napközben javasolt viselnie. Kontroll megbeszélés szerint 3-4 héttel a műtét után történik.

Műtét utáni napok-hetek

Műtét után nyugodtan mozoghat, de természetesen a végtag jelentős terhelése, sportolás 5-7 napig nem ajánlott. A mindennapi mozgás, nem megerőltető fizikai munka akár már másnap végezhető, a fokozatos terhelés idejét saját maga érzi legjobban. A műtét után egy héttel könnyű sport, gyaloglás, futás végezhető, alsó végtagok erős terhelése 2-3 hét múlva javasolt. Természetesen mindenki reakciója egyéni, ezért pontos időpontok nem adhatók.

A műtét alatt ejtett apró szúrások néhány nap alatt gyógyulnak, kevés savós vagy véres szivárgás még napokig előfordulhat, ez nem jelent bajt. Fontos, hogy amíg szivárgás észlelhető, legyen a seben kötés, egyszer használatos sebtapasz, hogy megakadályozzuk ez elfertőződést. 3 nap múlva lezuhanyozhat, ez a gyógyulást nem befolyásolja, kádfürdő vagy uszoda azonban csak két héttel a műtét után javasolt.

A műtéti területen előfordulhatnak kisebb véraláfutások. Ennek oka a helyi érzéstelenítés során okozott hajszálér sérülés, kis vérömlennyel, felszívódásuk néhány nap alatt spontán megtörténik, teendő nincs. A műtét során felhelyezett kötés néha összegyűrődik, ez is okozhat véraláfutást, szintén önmagától megoldódik. Az endotermálisablációval (lézeres vagy rádiófrekvenciás beavatkozással) elzárt erekben véralvadék képződik, mely a hőhatás miatt károsodott vénafalhoz szorosan tapad, innen leszakadni nem tud, embóliaveszélyt nem jelent. Vékony comb esetén ez az elzárt vénatörzs esetleg a bőr alatt futó vastag kötegként észlelhető még körülbelül 3-6 hónapig, fájdalmat, panaszt nem okoz, a mozgást, sportolást, a végtag terhelését nem akadályozza. Bőr alatti csomókat észlelhet még a lábszáron kezelt, esetleg mikrosebészeti módszerrel eltávolított oldalágak esetében is, ezek is néhány hét alatt felszívódnak, a korábban már leírt kompressziós terápián kívül egyéb teendő nincs.

Ha a műtét területén, különösen a lábszáron, boka feletti szakaszon korábban gyulladás zajlott vagy krónikus vénás elégtelenség bőrtünetei észlelhetők, előfordulhat gyulladásos reakció. Ebben az esetben mindenképpen értesítse kezelőorvosát, aki azonnal kontrollálja a műtéti területet.

Gyulladás esetén kompressziós kötés, jegelés a teendő, szükség esetén antibiotikum szedését írhatjuk elő. Egy ilyen gyulladásos reakció a gyógyulást csak néhány nappal szokta meghosszabbítani.

Érsebész szakorvosaink

    Translate