Elülső keresztszalag pótlása (LCA) a Szent Magdolna Magánkórházban

Mi a műtét célja?

Az elülső keresztszalag a térdízület legfontosabb stabilizáló eleme, amely a térdízület közepén helyezkedik el a combcsont és a sípcsont között. Az elülső keresztszalag hiányában az ízületi felszínek pontos érintkezése súlyosan károsodik, a térdízület bizonytalanná válik, kóros nyíró erő keletkezik. Az instabilitás következtében sérülhetnek a rostos meniszkusz (porcsarlók), a csavaró mozgás közben ismétlődő nyíró erőhatás következtében az ízületi porcfelszínek kopását (artrózis betegség) okozza. A meniszkusz porcok és az ízületi oldalszalagok szakadása gyakran a keresztszalag sérüléssel kombináltan jön létre. Az elülső keresztszalag hiánya az ízületi felületet borító úgynevezett üvegporc károsodását, csontnövedékek képződését az úgynevezett artrózis vagy köznapi szóhasználatban ízületi kopás kialakulását okozza. Az ízületi kopás mértéke a térdízület felépítése, igénybevétele és az üvegporc genetikai tulajdonságai szerint különböző mértékben és gyorsasággal fokozódik.

Az elülső keresztszalag műtét pótlásának célja a térdízület stabilitásának helyreállítása.

Az eredményes műtétet követően az instabilitásra jellemző tünetek: a térdízület bizonytalansága, a terhelés alatt és után keletkező duzzanat, fájdalom, mozgáskorlátozottság megszűnnek.

Mik a műtét alternatívái

Gyógytorna, fizikoterápia, fájdalom-, gyulladáscsillapító, ill. porcregenerációt segítő gyógyszeres kezelés (ún. konzervatív kezelés), térdrögzítő viselése. Ezen eljárásoktól általában hosszú távú javulás az instabilitás tekintetében nem várható. Aki műtétet nem akar, megtanul együtt élni az instabilitással, kerüli a csavaró mozgást, megfelelő izomerőt ér el, fizikai aktivitását csökkenti és ezt nem tekinti életminőség csökkenésnek, az instabilitás következményei lényegesen később alakulnak ki, mint azoknál, akik aktív életet élnek.

Mi történik, ha a páciens nem vállalja a műtétet?

A rendellenes ízületi funkció miatt – ritka kivételtől eltekintve – a sarló alakú porc szakadása, ízületi felszínkárosodás, artrózis alakul ki. Az instabilitás következtében terhelés alatt és után duzzanat, fájdalom, ízületi mozgáskorlátozottság keletkezhet. A műtét későbbi elvégzése esetén annak eredményessége csökkenhet. Az éveken át tartó instabilitás következtében az ízület meghatározott részein csontos ütköző keletkezik, az ízület kiszélesedik, ezért az instabilitás csökken, a mozgásterjedelem csökken, a térdízület deformálódik, az érintkező felszínek rugalmassága csökken.

Mi történik a műtét alatt?

A műtét alatti érzéstelenítés és altatás menete az előzetes aneszteziológiai konzultáción megbeszéltek szerinti formában és módon fog zajlani Az elülső keresztszalag pótlás céljára számos műtéti technikát dolgoztak ki. Ezek közül a két legelterjedtebb eljárás a félinas izom ínat (hamstring), illetve a térdkalács inának csontos tapadási területtel együtt kivett középső ínrészletét használja fel.

A félinas ín (semitendinosus) kivételét körülbelül 3 cm-es behatolásból végezzük el. A kivett ín hossza átlagosan 28 cm. A kivett ínat négy kötegbe hajtva speciálisan előkészítjük a beültetésre. Az így képzett blokk átlagos hossza 7 cm, átmérője 9-11 mm. Ha a félinas izom ina nem megfelelő hosszúságú, akkor a comb ún. karcsú (gracilis) izmának inát is felhasználjuk a megfelelő szalagvastagság kialakításához. Az ínak kivétele nem okoz funkciózavart, mivel az izom a leválasztás területén letapad. Vizsgálatok szerint a comb hajlító funkciója az ín felhasználás ellenére a beteg számára érezhetően nem változik.

A térdkalács alatti ín rost irányban kivett egyharmadának felhasználása során az ínszakaszt a térdkalácsból és a sípcsontból csontkockával együtt vesszük ki. A csontblokkot áthúzó fonalakkal tesszük alkalmassá a beültetésre.

A beültetésre kerülő anyag (graft) kivétele után a térdkalács alatt két oldalon ejtett kis metszésen keresztül száloptikás eszközt (artroszkóp), illetve céleszközöket vezetünk az ízületbe, majd az ízületet fiziológiás sóoldattal töltjük fel. Az ízület minden látható részének vizsgálatát követően a sérült keresztszalag csonkjainak nagy részét eltávolítjuk, majd fúróvezető célzókészülék segítségével az eredeti szalag eredés és tapadás helyére az előkészített blokk méreteinek megfelelő furatokat készítünk a sípcsontba és a combcsontba egyaránt. Az előkészített szalagot, mely lehet egy vagy két köteg, az ízületbe húzzuk. A szalag rögzítése hamstring inas pótlás esetében a felső (combcsont felöli) végen titánium alapanyagú fémlemezkével (endobutton), máskor rigid fix technikával, felszívódó csavarral, az alsó végen (a lábszárcsont oldalán) csavarral, kapoccsal, vagy felszívódó csavarral történik.

A térdkalács ínját felhasználva (csont-ín-csont blokk esetén) titánium vagy felszívódó alapanyagú csavaros rögzítést alkalmazunk. Valamennyi felhasznált fémanyag szövetbarát, eltávolításuk általában nem szükséges. A műtét végén ellenőrizzük a beültetett szalag helyzetét.

Milyen gyorsan épül fel a páciens?

A műtétet követően gyógytornászaink segítségével tornáztatást kezdünk. Varratszedésre szövődménymentes esetben a műtét után a 10-14 napon után kerül sor. 3 hetes korig betegeink mankóznak, 2 héten át lábsúllyal, a 3. héten 15 kg-os terheléssel (mely szobamérlegen mérhető, tanulható) terhelhetik az operált végtagot. A gyógytorna a műtét után hat hónapig javasolt. Ennek alapfázisai: 21 nap: passzív bemozgatás a teljes mozgástartomány mielőbbi eléréséhez. 4. héttől aktív torna, 6-8. héttől, kerékpározás, 12. héttől futás, úszás, 6. hónaptól fokozatos terhelés mellett a csavaró mozgással járó, nagy igénybevételt jelentő sportmozgás, versenysport elkezdhető.

Ortopéd szakorvosaink

    Translate