A számítógépes tomográfia (röviden CT) egy speciális 3D-s röntgenvizsgálat, amely röntgensugarak és számítógépes technológia kombinációjával képeket készít a test bármely részéről, beleértve a csontokat, az izmokat, a zsírt, a szerveket és az ereket. Egy forgó röntgencső segítségével egy szervről vagy a test egy adott területéről több képet rögzít különböző irányokból (szeletek vagy keresztmetszeti képek). Miután a gép számítógépe számos egymást követő szeletet összegyűjtött, ezeket digitálisan összeilleszti, hogy a páciensről háromdimenziós (3D) képet alkossanak, amely lehetővé teszi az alapvető struktúrák, valamint az esetleges daganatok vagy rendellenességek könnyebb azonosítását. Az orvostudományban ezt tomográfiának nevezik.
A normál röntgenképpel ellentétben a CT-felvételek részletesebbek: míg a hagyományos röntgenfelvételekből is sok információ nyerhető, a belső szervekről és más struktúrákról sok részlet nem áll rendelkezésre. Ez azt jelenti, hogy a szervek, a beteg szövetek vagy a fertőzési gócok jobban megítélhetők alakjuk és helyzetük szempontjából CT-vizsgálat esetén, mert a tomográfiás felvételek a hagyományos röntgensugaraknál részletesebb információkat adhatnak a klinikusnak.
A hagyományos röntgennel ellentétben – amely egy rögzített röntgencsövet használ – a CT-készülék egy motoros röntgenforrást használ, amely egy fánk alakú szerkezet, az úgynevezett gantry kör alakú nyílása körül forog. A CT-vizsgálat során a beteg egy ágyon fekszik, amely lassan mozog a gantryn keresztül, miközben a röntgencső a beteg körül forog, és keskeny röntgensugarakat lő át a testen. A CT-berendezések film helyett speciális digitális röntgenérzékelőket használnak, amelyek közvetlenül a röntgenforrással szemben helyezkednek el. Ahogy a röntgensugarak elhagyják a pácienst, a detektorok felfogják őket, és továbbítják egy számítógépre.
Minden egyes alkalommal, amikor a röntgenforrás egy teljes fordulatot tesz meg, a CT-számítógép kifinomult matematikai technikák segítségével kétdimenziós képszeletet készít a betegről. Amikor egy teljes szelet elkészült, a képet eltárolják, és a motoros ágyat fokozatosan előre mozgatják a gantryban. A röntgensugaras letapogatási folyamat ezután megismétlődik egy újabb képszelet elkészítéséhez. Ez a folyamat addig folytatódik, amíg a kívánt számú szeletet össze nem gyűjtik.
A képszeleteket vagy külön-külön lehet megjeleníteni, vagy a számítógép egymásra helyezheti őket, hogy a betegről egy 3D-s képet készítsen, amely megmutatja a csontvázat, a szerveket és a szöveteket, valamint az orvos által azonosítani kívánt rendellenességeket. Ennek a módszernek számos előnye van, többek között az, hogy a 3D-képet térben el lehet forgatni, vagy a szeleteket egymás után lehet megtekinteni, ami megkönnyíti a probléma pontos helyének megtalálását.
A CT-vizsgálat a test szinte minden részét láthatóvá teszi, és betegség vagy sérülés diagnosztizálására, valamint orvosi, sebészeti vagy sugárkezelés megtervezésére szolgál.
Orvosa javasolhatja a CT-vizsgálatot:
A CT-vizsgálat többek között a következőket mutathatja meg:
A CT-vizsgálat fájdalommentes. Néha szükség lehet kontrasztanyag beadására, mely javítja a CT információértékét bizonyos kérdések esetében.
A CT-vizsgálatokat kontrasztanyaggal vagy anélkül is el lehet végezni. A kontrasztanyag olyan szájon át bevett és/vagy infúzióba beadott festékanyag, amely a vizsgált szerv vagy szövet tisztább megjelenítését eredményezi. A kontrasztanyagos vizsgálatokhoz előfordulhat, hogy az eljárás előtt bizonyos ideig nem ehet, erről kezelőorvosa az eljárás előtt tájékoztatja Önt. A kontrasztanyag a vizelettel ürül ki a szervezetéből, először gyorsan, majd a következő 24 órában lassabban.
Tájékoztatnia kell orvosát, ha valaha is volt már reakciója bármilyen kontrasztanyagra. Ha problémái vannak a veseműködésével, kérjük, előzetesen tájékoztassa erről is radiológusát.
Ha kontrasztanyagot adtak be, a vizsgálat után elegendő folyadékot kell inni, hogy az gyorsan kiürüljön a vesén keresztül.
Az egészségügyi szolgáltatók a CT-vizsgálatokat alacsony kockázatú rutineljárásnak tartják, továbbá a gyermekek CT-vizsgálata is biztonságos. A CT-vizsgálatok, más diagnosztikai eljárásokhoz hasonlóan, kis mennyiségű ionizáló sugárzást használnak a kép elkészítéséhez.
Mindazonáltal ritka esetekben előfordulhatnak nemkívánatos mellékhatások:
Bár a komputertomográfia sugárterheléssel jár, körültekintő alkalmazás esetén az eljárás előnyei meghaladják a lehetséges kockázatot. Nagy előnye a mágneses rezonanciás képalkotással (MRI) szemben, amelynek szeletképei sugárterhelés nélkül készülnek, a pulzáló szervek (például a szív) tisztább képében és a rövidebb vizsgálati időben rejlik – ami vészhelyzetben életeket menthet.
A CT-vizsgálatra általában egy órát kell tervezni, de ennek az időnek a nagy részét az előkészítés teszi ki, míg maga a vizsgálat legfeljebb 10 és 30 percet vesz igénybe.
24 órán belüli eredményeket biztosítunk. Pácienseinknek lehetőségük van külön díjazás fejében sürgősségi kiértékelésre is, amely 1 vagy 4 óra alatt készül el.
Ha Ön terhes, vagy terhes lehet, szólnia kell a CT-technikusnak. Terhesség esetén nem ajánlott a vizsgálatok elvégzése.
1023 Budapest, Zsigmond tér 10. – Szent Magdolna Magánkórház