Ezzel az eljárással megfelelő méretű bemetszést ejtenek az emlőn a műtéti tervezés alapján készített rajz szerint, melyből a daganat eltávolításra kerül. Idővel a keletkezett heg valamennyire halványul. A daganat kimetszése modern onkoplasztikus emlőmegtartó műtéttel is elvégezhető, melynek célja az emlő helyreállításával a lehető legjobb kozmetikai végeredményt biztosítsuk.
A műtétet követően a beteget rendszerint visszaszállítják a kórterembe, ahol különlegesen képzett ápolók gondoskodnak róla. Az ápolók ellenőrzik, hogy az altató hatása megfelelően elmúlt és a beteg felébredt, újra tudatánál van. Ellenőrzik a pulzust, és a vérnyomást. A beteg szükség esetén arcmaszkon keresztül oxigént, cseppinfúzión keresztül folyadékot és megfelelő fájdalomcsillapítót kap.
Időnként előfordul, hogy a betegek rosszul érzik magukat a műtét után, megesik, hogy hányingerük is van. Ha rosszul érzi magát, kérjük, szóljon az ápolóknak!
Ébredés után, észlelheti, hogy a sebüregbe váladékelvezető cső (drain) került behelyezésre. A cső a szövetnedvet (savót) egy kis tartályban gyűjti, amit naponta ellenőrzünk. Amennyiben egy bizonyos mennyiségnél (általában 50 milliliter) kevesebb savó gyűlik össze egy nap alatt, a váladékelvezető csövet eltávolítjuk egy egyszerű művelettel. Lehetséges, hogy Önt a műtét után hazaengedjük az elvezető cső kivétele nélkül. Ilyenkor a csövet járóbeteg kontrollvizsgálat során távolítja el az emlősebész. Esetenként előfordul, hogy a váladékelvezető cső használata elkerülhető.
Bizonyos komolyabb kísérőbetegségek esetén műtét után Ön átkerül az Intenzív Terápiás Osztályra (ITO). Az osztályon folyamatos megfigyelés alatt tartják Önt a műtét jellege, vagy bizonyos, már fennálló társbetegségei miatt. A műtétet végző orvos vagy az altatóorvos tájékoztatja Önt, ha úgy vélik, hogy a műtét után Önt az Intenzív Terápiás Osztályra szükséges szállítani, valamint arról, hogy mire számíthat az osztályon.
A műtét után a betegek általában 2-4 óra elteltével ébrednek fel, ezután fokozatosan ehetnek és ihatnak, ha ezt külön nem tiltja a kezelőorvos vagy az ápoló személyzet. A szokásos étrendhez való visszatérés attól függ, hogyan érzi magát. A legtöbb beteg hamar visszanyeri az étvágyát.

Általában 1-2 héten belül végezhet könnyebb fizikai munkát, de az intenzívebb tevékenységek végzésére lehet, hogy várnia kell.
Nem szokatlan, hogy a betegek levertnek érzik magukat a műtét után. Amennyiben úgy érzi, hogy lelki támogatásra lenne szüksége, forduljon bizalommal orvosához vagy a szakápolóhoz.
Részletes tájékoztatást fog kapni minden szükséges, a műtét után elvégzendő feladatról. Tájékoztatjuk Önt arról is, hogy mire kell odafigyelnie, hogy felismerje a szövődmények (mint például fertőzés) korai jeleit. Tapasztalt kollégák állnak az Ön rendelkezésére, ha segítségre van szüksége. Ha nyugtalan, aggódik valami miatt, kérjük, tájékoztassa a kezelőorvosát vagy az ápolókat, akik igyekeznek segíteni Önnek.
A varratokat általában 3 hét után távolítjuk el. A seb tisztán tartása végett a sebet steril kötszerrel fedjük le, melyet az első héten szükséges viselni. Előfordulhat, hogy a seb steril kötszerrel történő rendszeres fedése több hétig szükséges.
A műtétet követően egy héten belül visszarendeljük sebellenőrzésre. Emlősebésze ismerteti a szövettani eredményt, amely általában 2 hét alatt elkészül. Addigra a műtétkor eltávolított szövetet megvizsgálják. Minden, esetlegesen szükséges, további kezelésről tájékoztatja Önt az emlősebésze.
Daganat kimetszése (excízió): Az emlő megduzzadhat, de ez a duzzanat jellemzően néhány hónapon belül elmúlik. Az emlő kinézete és alakja az eltávolított területtől és az emlő méretétől függően változik. Gyakori jelenség, hogy a kezelés után megváltozik az érzékelés az emlőben.